Aloes

W Polsce aloes jest zaliczany do grona roślin doniczkowych. Aloes wywodzi się z Ameryki Środkowej i Afryki Południowej, gdzie rośnie jako półkrzew lub bylina. Niestety jako roślina doniczkowa, aloes w warunkach domowych zakwita rzadko. Za jego cenne właściwości aloes był doceniany przez Arabów, Greków i Rzymian, ale to Arabowie rozpowszechnili go na całym świecie. Do Europy Zachodniej trafił w XII wieku. Ze swoich leczniczych właściwości znany jest od ponad 3000 lat. Dawniej jak i dziś stosuje się go do leczenia dolegliwości zewnętrznych jak i wewnętrznych. W domowych warunkach, prócz traktowania go jako roślinę ozdobną, może nam się przydać przy źle gojących się ranach i skaleczeniach. Sok lub miąższ z jego liści przykładany do rany co przyśpiesza i ułatwia gojenie.

Gdy dokuczają nam problemy trawienne (zaparcia, stany zapalne) zaleca się wyciśnięcie soku na małą łyżeczkę i stosowanie go dwa razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem – lecz należy pamiętać, że po upływie minimum 12 godzin od pierwszej dawki nastąpi działanie przeczyszczające.

Gdy dolega nam choroba wrzodowa lub gdy chcemy się wzmocnić, dla wytrwałych polecamy przygotowanie wina aloesowego – potrzebna będzie roślina, która ma nie mniej jak 3 lata i wykorzystujemy jej dolne liście. Przed zbiorem liści nie podlewamy rośliny przez dwa tygodnie. Po zerwaniu liści, starannie i dokładnie je myjemy, a następnie miksujemy lub mielimy. Uzyskany sok mieszamy w równych proporcjach z miodem naturalnym i 18% czerwonym winem. Tak przygotowany napój odstawiamy na dwa tygodnie w ciemnie i chłodne miejsce. Gdy chcemy rozpocząć kurację napitkiem, zaczynamy od jednej łyżeczki dziennie, następnie stopniowo zwiększamy aż dojdziemy do 3 łyżek dziennie. Ważne jest by napitek przyjmować po posiłku.

Gdy jednak cierpimy na gruźlicę, można przygotować sok ze świeżo wyciśniętych liści aloesu i wymieszać go z naturalnym miodem i masłem. Spożywamy go po jednej łyżeczce dziennie na czczo.

Osoby które są w ciąży, cierpią na krwotoki wewnętrzne, ciężkie niedomagania serca, nadciśnienie, poważnych schorzeniach nerek i bardzo ostrych nieżytach żołądka nie powinny stosować ani aloesu ani preparatów przygotowanych na jego bazie.

 

Polecam inne porady:

Kolendra
Kolendra

 

 

 

 

 


Jeżeli podobają Ci się nasze przepisy, możesz nas wesprzeć, przekazując darowiznę. Dziękujemy!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarz Dodaj

  1. Sylwia pisze:

    Aloes równie dobrze można pić profilaktycznie na wzmocnienie odporności, ale także oczyszczenie organizmu. Tzw. aloesowy detoks, stosowany przez 14 dni do miesiąca. Ważne by sok lub żel był 100% bez cukru i chemicznych dodatków. http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/aloes-dla-zdrowia-urody-i-pi%C4%99knej-sylwetki Punkt 3 lepiej to opisuje. Nie jestem specjalistką, tylko testuję, bo naprawdę pokochałam aloes i oby jak najdłużej mi służył. Życzę Wam radości z aloesowej terapii 🙂

Leave a Reply