Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić piekarnik?

Stan wewnętrzny naszego piekarnika ma wpływ na smak pieczonych w nim potraw, dlatego też ważne by utrzymywać go w jak najlepszym i czystym stanie. Czasem zapomnimy doczyścić coś już raz przypalonego i znów zapiekamy brud – takie rzeczy często nie jesteśmy w stanie doczyścić jednym przetarciem gąbki czy druciaka. Czyszczenie piekarnika to czynność dość nieprzyjemna ale konieczna. Poniżej prezentujemy metody jakie możesz zastosować:

  1. Ocet
    Można czyścić samym octem – przy bardzo dużych zabrudzeniach, lub też zastosować mieszankę octu z wodą w stosunku 1:1.
    Jeżeli dysponujecie wolną butelką ze spryskiwaczem (w budowlanych sklepach takie buteleczki kosztują około 10 – 15zł i można je znaleźć na dziale z doniczkami i innymi akcesoriami do kwiatów) można spryskać ścianki piekarnika przygotowanym roztworem. Po dłuższej lub krótszej chwili – w zależności od zabrudzenia, wycieramy ściereczką. Pamiętajcie, że jeżeli zastosujecie czysty ocet to w kuchence będzie pachnieć octem, dlatego też można mocno przewietrzyć kuchnie i piekarnik jak również zastosować mycie ładnie pachnącym środkiem do mycia naczyń ścianek wcześniej spryskanych octem.
  2. Jeżeli ocet nie podoła zadaniu gdyż brud przerósł nasze możliwości, można przygotować papkę z pół szklanki wody, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody lub octu – ważne by zrobić to w dużej misce. Tak przygotowaną papkę nakładamy na miejsca najbardziej zabrudzone lub na cały piekarnik. Czekamy kilka do kilkunastu minut i następnie dokładnie myjemy piekarnik czystą wodą. Jeżeli tak szybki zabieg nie pomoże, to przygotuj na nowo mieszankę ale w zwiększonym udziałem składników, tzn. szklanka płynu do mycia naczyń, torebkę sody oczyszczonej i 3/4 szklanki octu. Nagrzej piekarnik do temperatury około 60°, następnie wyłącz grzanie i przy pomocy gąbki nałóż papkę na wnętrze piekarnika łącznie z wszystkimi rusztami i tacami do pieczenia i pozostaw go na około 12 godzin – można ten zabieg przeprowadzić wieczorem, tak by rano gąbką z twardą częścią czyszczącą lub miękkim druciakiem wyszorować wnętrze piekarnika. Na koniec szorowania przecieramy piekarnik kilkakrotnie wilgotną ściereczką.
  3. Piekarnik z termoobiegiem – zanim przystąpicie do skrobania, wstawcie do piekarnika duże naczynie żaroodporne wypełnione wodą i nastawcie piekarnik na termoobieg. Woda zacznie parować i „nawilży” przypalony brud – znacznie ułatwi to czyszczenie piekarnika.
  4. Ostatnia metoda należy do najbardziej śmierdzących ale też i do najbardziej skutecznych – do pomocy bierzemy amoniak. Stosując ten naturalny środek trzeba mieć na uwadze, że w domu będzie bardzo śmierdziało – nie jest on szkodliwy, ale nieprzyjemny zapach może zniechęcić nawet największych twardzieli. Tą metodę czyszczenia też najlepiej rozpocząć wieczorem a następnego dnia dokańczamy. Wpierw odłączamy gaz jeżeli piekarnik jest na gaz i nagrzewamy piekarnik do około 60° i zagrzewamy około 2,5 litrów wody. Gdy piekarnik osiągnie wymaganą temperaturę, jedno duże naczynie żaroodporne napełnij wrzącą wodą i postaw na samym dole piekarnika tuż przy drzwiczkach a do drugiego wlej jedną szklankę wrzącej wody i rozpuść w niej amoniak. Ostatnią czynność wykonaj bardzo szybko i postaw na najwyższym poziomie piekarnika i zamknij drzwiczki. Opary z amoniaku nie są dla nas szkodliwe w takim stężeniu, ale jeżeli zapachy przeszkadzają – proponuję otworzyć okna w całym mieszkaniu nawet na całą noc. Następnego dnia rano wyjmujemy wszystkie ruchome części łącznie z szynami po których jeżdżą blachy i czyścimy  dokładnie wodą z płynę do mycia naczyń. Do naczynia z amoniakiem dodajemy jeszcze z 3 łyżeczki płynu do mycia naczyń oraz trochę ciepłej wody i tą mieszanką myjemy wnętrze piekarnika. Na koniec przecieramy piekarnik wilgotną ściereczką – za każdym razem należy mieć albo dokładnie wypłukaną ściereczkę albo nową. By sprawdzić czy piekarnik został dokładnie wyczyszczony wystarczy nagrzać go do około 150° i w miejscach gdzie pojawią się białe zacieki to znaczy, że te miejsca należy ponownie umyć a ślady to pozostałość po amoniaku.
  5. Na przebarwienia powstałe po żywności można zastosować sól. Nagrzewamy piekarnik a następnie przed ostygnięciem posypujemy przebarwione miejsca solą. Gdy piekarnik ostygnie wilgotną ściereczką przecieramy.

Ciekawostka: gdy zapach stosowanych metod nam przeszkadza można dodać trochę cynamonu.

Polecam inne praktyczne porady:

Ocet jako środek czyszczący
Ocet jako środek czyszczący
Jak wyczyścić lodówkę?
Jak wyczyścić lodówkę?

 
 

 

 

 


Jeżeli podobają Ci się nasze przepisy, możesz nas wesprzeć, przekazując darowiznę. Dziękujemy!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...