Kolendra

Kolendra należy do najstarszych roślin przyprawowych i leczniczych. Znana była już w Palestynie i Egipcie oraz Grecji i Rzymie. W średniowieczu wchodziła w skład napojów miłosnych i kadzideł. Od XV wieku kolendrę zaczęto uprawiać w prawie całej Europie.

Kolendra to jednoroczna roślina stosowana jako przyprawa na całym świecie, głównie jako składnik wielu mieszanek przyprawowych, np. curry i przypraw piernikowych. Kolendrę stosuje się także w lecznictwie i perfumerii. W kuchni stosuje się najczęściej liście, które swoim wyglądem przypominają natkę pietruszki. Nasiona kolendry stosowane w kuchni nadają potrawom korzenno – słodki smak. Często stosuje się ją do konserwowania kapusty czerwonej i ogórków. Można stosować ją także do peklowania mięs jak i do produkcji likierów. Owoce utłuczone mogą być dodawane w niewielkiej ilości do pieczeni wołowej i baraniny oraz stosowane przy wyrobie wędlin – szczególnie niektórych kiełbas, oraz pasztetów. Zielone młode listki kolendry podawane są jako dodatek do mięsa.

Kolendra nadaje się uprawy w małych ogródkach, gdyż nie jest wymagająca pod względem glebowym i klimatycznym. Należy uważać na pszczoły gdyż jest silnie nektaryzująca i przez chętnie przez nie oblatywana. Ziele kwitnie w lipcu. Owoce zawierają olejek eteryczny – a w nim związek linalol, białko, oleje, sole mineralne – wapń, fosfor oraz witaminy.

Kolendra – właściwości zdrowotne

Zielona część bogata jest w antyoksydanty, wapń, potas i sód, a także w witaminy C, B1, B2 i PP.

Liście kolendry mają właściwości:

  • przeciw zapalne i przeciwbólowe;
  • pobudzają apetyt poprzez stymulacyjny wpływ na wydzielanie soków żołądkowych;
  • działa tonizująco na żołądek;
  • ułatwia trawienie;
  • łagodzi wzdęcia i nadmierne fermentacje w przewodzie pokarmowym;
  • ma właściwości rozkurczające
  • ma dobroczynny wpływ na wątrobę
  • wspomaga leczenie biegunki

Kolendra – zastosowanie

Zastosowanie ziela zawdzięczamy kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Zastosowanie mają wszystkie części kolendry.
Najczęstsze zastosowanie:

  • suszone owoce – dojrzałe mają silny, korzenny aromat i słodkawy smak z pieprzową nutą i to one stanowią ważny składnik indyjskiej mieszanki curry. Ziarna najlepiej rozgnieść w moździerzu by wydobyć z nich pełen smak i aromat. Owoce kolendry nadają się do potraw słodkich i słonych, a także są doskonałym dodatkiem mięs – wieprzowiny, baraniny, cielęciny, drobiu i dziczyzny. Jest także idealnym dodatkiem do kiszonek i marynat. Zmielone ziarna kolendry wzbogacają smak ciast marchewkowych, pierników i szarlotki. Korzenny smak ziaren znalazł także zastosowanie w przygotowaniu kompotów i likierów, niekiedy stosuje się ją także podczas produkcji piwa.
  • świeże liście – najczęściej dodawane są do dipów, sosów, sałatek, zup i wielu dań orientalnych. Liście kolendry świetnie łagodzą ostry smak potraw – dzięki czemu sprawdzają się w kuchni meksykańskiej. Intensywny smak kolendry równoważy smak czosnku, trawy cytrynowej, kminu i imbiru.

Świeże liście kolendry najlepiej dodawać do potraw tuż przed podaniem.

Ciętą kolendrę trudno przechowywać, dlatego można wstawić ją do szklanki z wodą lub zawiniętą w wilgotną szmatkę przechowywać w lodówce. Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie doniczki z wysianą na przełomie marca i kwietnia – podczas kiełkowania potrzebuje dużo wilgoci.

Polecamy przepisy z wykorzystaniem kolendry:

Kurczak z makaronem i warzywami
Kurczak z makaronem i warzywami
Zapiekanka ziemniaczana "a la Maxim"
Zapiekanka ziemniaczana „a la Maxim”
Pieczone ziemniaki
Pieczone ziemniaki
Ziemniaczana sałatka po moskiewsku
Ziemniaczana sałatka po moskiewsku
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...