Pieprz czarny

Kilka wieków temu pieprz czarny traktowano na równi ze złotem a na jego zakup mogli pozwolić sobie tylko bogacze, gdyż początkowo do Europy docierało tylko niewiele ładunków z ojczyzny, czyli z Indii. Dziś pieprz uprawiany jest w wielu krajach strefy tropikalnej.

Hinduscy mędrcy odkryli lecznicze właściwości i wykorzystali do leczenia różnych dolegliwości. Pieprz czarny ma ogromny wpływ na nasz organizm, gdyż usprawnia procesy trawienne, przyśpiesza metabolizm a nawet chroni przed atakiem nowotworów.

Dziś dzięki odpowiedniej obróbce i zbieraniu w różnych stadiach dojrzałości zmieniają się w różnokolorowe pomarszczone ziarna. Tradycyjny i najbardziej popularny pieprz czarny to ususzone ziarna dojrzałych owoców. Kolorowe ziarna pieprzu uzyskuje się poprzez różnego rodzaju obróbkę:

  • pieprz zielony – owoce zebrane przed dojrzeniem często sprzedawane w zalewie octowej lub solance
  • pieprz biały – otrzymuje się go poprzez moczenie a następnie suszenie i usunięcie zewnętrznej łuski dojrzałych owoców
  • pieprz kolorowy, to inaczej ziarna białe, czarne i ziarna czerwone – to druga faza dojrzałości pieprzu

Odmiany pieprzu różnią się intensywnością smaku, ale wszystkie mają podobny skład i właściwości. Hinduscy mędrcy odkryli lecznicze właściwości i wykorzystali do leczenia różnych dolegliwości. Pieprz czarny ma ogromny wpływ na nasz organizm poprzez usprawnienie funkcjonowania układu pokarmowego, gdyż usprawnia procesy trawienne poprzez pobudzanie soków trawiennych (żołądkowego, trzustkowego, jelitowego), przyśpiesza metabolizm a nawet chroni przed atakiem nowotworów – a to wszystko dzięki alkaloidu piperyny. Pieprz pomaga leczyć zaparcia, nudności, wzdęcia oraz nadmiernemu wydzielaniu gazów. Pieprz jest także sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą, gdyż ingeruje w działanie genów odpowiedzialnych za powstawanie nowych komórek tłuszczowych. Piperyna sprzyja także wchłanianiu witaminy z grupy B, selen i beta-karoten. W pieprzu znajdziemy także:

  • białko, które wspomaga utrzymać równowagę gospodarki kwasowo-zasadowej,
  • błonnik wpływający na trawienie,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez.

Dzięki składnikom które zawiera przyprawa uruchamiają się procesy trawienne, które przyśpieszają metabolizm, szczególnie gdy połączymy je z łagodniejszymi ziołami: koperkiem, bazylią, rozmarynem, oregano, kolendrą lub majerankiem. Wartościowym sprzymierzeńcem pieprzu jest kurkuma – jak dowodzą badania naukowe, połączone przyprawy wspomagają proces leczenia nowotworów, niszczą i ograniczają rozwój komórek m.in. raka piersi. Piperyna wielokrotnie wzmacnia działanie kurkumy, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i chroniące wątrobę.

W Polsce pieprz czarny króluje na stołach od wielu lat a dzięki wyrazistemu aromatu i pikantnemu smaku wzbogaca smak każdej potrawy.

Pieprz należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach lub pojemnikach w zacienionym miejscu – z dala od światła słonecznego.

Pieprz czarny mielony fabrycznie
Pieprz czarny mielony fabrycznie
Pieprz czarny świeżo mielony
Pieprz czarny świeżo mielony
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...