Domowe Chleby na Zakwasie – cz.1 – Krótka Historia Zakwasu

Włącz

Krótka Historia Zakwasu

Zapewne, każdy z Was miał okazję skosztować chleb przygotowany na naturalnym zakwasie i zapewne niewielu z Was wie, że historia zakwasu to ponad 4000 lat pieczenia chlebów w domu. Najstarszy chleb jaki znaleziony został przez archeologów był twardy i płaski, pochodził z Krety a jego wiek określa się na 6100lat.

Egipcjanie około 2600 lat p.n.e. przygotowali chleb pulchny – podania podają że było to dzieło przypadku, że pewna niewolnica przez nieuwagę pozostawiła na słońcu papkę przygotowaną z mąki i wody na słońcu. Gdy się zorientowała o swojej pomyłce – papka zaczęła już fermentować, i niewolnica mimo wszystko upiekła placek, który okazał się pulchniejszy i smaczniejszy. Czy i na ile jest to prawdą, trudno potwierdzić, lecz od ponad 4000 lat, ludzie przygotowują i zjadają najlepszy chleb – chleb przygotowany na zakwasie.

By przygotować zakwas potrzebna jest systematyczność na 5 dni, mąka razowa (pszenna lub żytnia) i woda w temperaturze pokojowej. Przez pięć dni karmimy i dbamy o zakwas by szóstego dnia móc na jego bazie upiec najlepszy chleb, chleb bez drożdży, bez spulchniaczy – bez tego co obecnie króluje w chlebach kupowanych w sklepach a nawet piekarniach.

Jeżeli macie problem z wyhodowaniem zakwasu, zawsze możecie poprosić znajomego piekarza, lub amatora domowych wypieków by użyczył nam zakwas – gdy nie pieczecie, zakwas możecie przechowywać w lodówce.

Zakwas jest najlepszym i naturalnym spulchniaczem. Zakwas to naturalne drożdże, to dzięki niemu chleb rośnie. Niektórzy uważają, że czas jaki należy poświęcić na przygotowanie chleba na zakwasie to marnotrawstwo, lecz zarówno 4000, 3000, 2000 czy nawet 1000 lat temu ludzie znajdowali czas by przygotować chleb. Jeszcze nasze babki piekły chleb na zakwasie, więc i my powinniśmy znaleźć  czas na zdrowe odżywianie.

Zakwas czy drożdże?

Drożdże to spulchniacz, który sprawia, że nasz chleb urośnie już jedną godzinę, lecz następnego dnia od wypieku jest już suchy. Pieczywo białe przygotowane na drożdżach po jednym dniu można już zetrzeć na tarce uzyskując bułkę tartą. Można oczywiście je odświeżyć w piekarniku, lecz jeszcze szybciej utracą całą wilgoć i znów będą twardym bochenkiem.
Zakwas to najbardziej naturalny spulchniacz, który stosując do pieczenia chleba, sprawi, że chleby nie wysychają tak szybko jak chleby drożdżowe i można je jeść nawet tydzień po upieczeniu. Przygotowanie chleba na zakwasie niestety zajmuje od 8 godzin do nawet 24 godzin – w zależności od sposobu przygotowywania i od rodzaju chleba.

Swój zakwas wyhodowałam w październiku 2016 roku i po dziś dzień korzystam z jego dobrodziejstw. Polecam każdemu, by podjąć wyzwanie i przygotować swój własny zakwas i piec chleby w domu.

Powodzenia!

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Leave a Reply