Ocet jako środek czyszczący

Ocet jako środek czyszczący? Złoty środek czyszczący?

Wbrew wyobrażeniu ocet nie jest chemicznym środkiem tylko efektem fermentacji prowadzonej przez bakterie, tak więc kwas octowy jest dobrodziejstwem dla naszego organizmu gdyż zwalcza bakterie i grzyby. Jeżeli chcecie stosować ocet w kuchni, najlepszy będzie ocet jabłkowy – nie spirytusowy 🙂

Magiczne działanie octu znane jest od wielu pokoleń, lecz w dobie nowoczesnej technologi, zapomnieliśmy o nim, gdyż producenci wpierw prześcigali się w ładnych zapachach środków chemicznych a teraz już ważna jest ich szybka skuteczność i głównymi składnikami tych środków jest czysta chemia (to co jest szkodliwe dla Nas samych i dla środowiska):
– niejonowe środki powierzchniowo czynne czyli tenzydy stosowane również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym,
– polikarboksylany – stosuje się go również do produkcji betonu- środki zapachowe – zazwyczaj też uzyskiwane dzięki chemii

Powyższe można zastąpić jednym naturalnym produktem, czyli octem. Dla cierpliwych poniżej prezentujemy domowy sposób na wykonanie własnego octu, pozostałym proponujemy zakup w sklepie – koszt jednej butelki to około 2zł (nie trzeba kupować najdroższego, skład jest taki sam tak więc i działanie będzie takie same).

By przygotować domowy owocowy pachnący ocet potrzebne nam będą skórki od cytrusów (cytryny, pomarańcze, grapefruity, mandarynki), ocet spirytusowy, olejki eteryczne i zioła – zamaskują zapach octu. Skórki cytrusów rwiemy na mniejsze kawałki, które następnie wkładamy do słoika i zalewamy octem. Słoik odstawiamy na bok na minimum dwa tygodnie i opisujemy go datą kiedy przygotowaliśmy mieszankę. Co dwa trzy dni wstrząsamy słoikiem. Po upływie wyznaczonego minimum – może to być nawet miesiąc – przecedzamy zawartość słoika przez większe sito – skórki wyrzucamy do kosza na śmieci a płyn przelewamy przez mniejsze sito do butelki ze spryskiwaczem – na tym etapie można także dodać zioła lub kilka kropelek olejku eterycznego typu cytrynowy, pomarańczowy albo z drzewa herbacianego.

Ocet prócz dobrych właściwości myjących ma właściwości dezynfekujące, tak więc można go stosować do mycia wszędzie tam gdzie należy stosować dezynfekcję.

Zanim przystąpicie do sprzątania pamiętajcie że rzeczy zrobione z plexi po kontakcie z octem mogą zżułknąć, tak więc białych plexi nie myjemy octem dla zachowania bieli. Octu także nie stosujemy do mycia drewna i kamieni (marmur, granit) – jeżeli są matowe to nic im się nie stanie, lecz gdy kamień wykończony jest na połysk ocet może go zmatowić.

Co można wyczyścić stosując roztwór z wody i octu?

Wybielanie pościeli, obrusów – przygotuj w misce roztwór z wody i octu w proporcjach 12:1 i namocz na noc ubranie. Rano włóż do pralki i nie używając już żadnych wybielaczy chlorowych) upierz ubranie.

Do prania odzieży – dodanie 1/4 szklanki octu do ostatniego płukania sprawi, że kolory nie spłowieją, nie będą się elektryzować a także ocet zmiękczy prane rzeczy. Spokojnie – ocet odparuje i pozostanie przyjemny zapach.

Szklane naczynia i kieliszki – naczynia wypłukujemy w wodzie z octem, można do płynu do mycia naczyń dodać 1 łyżeczkę octu – naczynia będą lśnić i pozostaną bez smug.

Okna i lustra – okna i framugi należy umyć ciepłą wodą, a następnie spryskać okna roztworem na bazie wody i octu (3:1) i przetrzeć gazetą lub rajstopami – okna i lustra będą lśnić bez żadnych smug.

Płytki ceramiczne i armatura – przygotowanym roztworem (3 wody : 1 octu) spryskujemy docelowe miejsca i po kilku minutach wycieramy czystą wodą.

Kamień w czajniku – wlewamy ocet do czajnika i gotujemy. Następnie czekamy aż ostygnie. Płuczemy i dwukrotnie gotujemy świeżą wodę. Na co dzień można używać także sody oczyszczonej – jedną torebkę rozpuszczamy w wodzie w czajniku, czekamy kilka minut, zawartość wylewamy i przepłukujemy czajnik. Przy niedokładnym wypłukaniu czajnika z octu, soda ma przyjemniejszy smak gdy będziemy pić herbatę lub kawę…

Kamień z żelazka – do napełniacza wody w żelazku wlewamy przegotowaną wodę i dodajemy kilka kropel octu. Kamień nie będzie się osadzał a ocet zmiękczy prasowane rzeczy. Jeżeli żelazko jest „ociekające kamieniem” należy wlać ocet do zbiorniczka, włączyć do prądu żelazko i cierpliwie czekać aż całość odparuje.

Szklana kabina prysznicowa – przygotuj rozstór 1:1 z gorącej wody i octy i umyj części szklane. Części z plexi nie należy myć octem gdyż mogą zżółknąć.

Muszla klozetowa – w tym przypadku można zaopatrzyć się w drugą butelkę ze spryskiwaczem opisaną jako np. WC, gdyż w tym przypadku mieszamy odrobinę wody z mydłem w płynie (najpierw wlewamy wodę, potem dodajemy płyn) i dodajemy kilka łyżek octu. Nanosimy na całą muszlę klozetową i zostawiamy na kilka minut, potem szczotką do wc szorujemy muszlę i spłukujemy.

Pleśń – przygotuj roztwór 5:1 (np. pół szklanki wody i 4 łyżki octu) i spryskaj miejsca pokryte pleśnią.

Drewniane rzeczy lub w okleinie drewnianej – można stosować roztwór z wody, octy i oliwy z oliwek w stosunku 1:2:2 i przecieramy szmatką namoczoną wcześniej w przygotowanym roztworze.

I na koniec jak skutecznie pozbyć się zapachu octu z pomieszczenia? Po prostu wywietrzy i nie należy nigdy stosować roztworu z octu by pozbyć się innych nieprzyjemnych zapachów – w tym przypadku najskuteczniejszą metodą jest wietrzenie.

Polecam inne porady:

Jak wyczyścić piekarnik
Jak wyczyścić piekarnik
Jak wyczyścić lodówkę?
Jak wyczyścić lodówkę?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...