Domowa pasteryzacja żywności i słoików

Domowa pasteryzacja to najlepsza metoda konserwowania domowym sposobem przetworów owocowych i warzywnych – lecz nie tylko.

Autorem tej metody był francuski chemik – Louis Pasteur, który wraz z Claude’em Bernardem w w kwietniu 1862 przeprowadzili pierwszy udany test pasteryzacji. Metoda pasteryzacji oczywiście zyskała swoją nazwę od pomysłodawcy. Pasteur prowadził także badania nad fermentacją i rozpadem gnilnym a także badał odporność i opracował szczepionkę przeciw wściekliźnie (także przeciw wąglikowi i cholerze), którą w 1885 roku podano pierwszemu żywmeu człowiekowi – młodemu chłopcu pogryzionemu przez psa (informacje zaczerpnięte z wikipedi).

Sam proces pasteryzacji to oczywiście podgrzewanie produktu spożywczego w przedziale temperatur 72˚C – 100˚C – w trackie podgrzewania zostają zniszczone lub hamuje się wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych lub enzymów – lecz sam produkt spożywczy zachowuje swój smak i nie traci swoich wartości odżywczych.

Prócz pasteryzacji, produkty spożywcze można konserwować poprzez wekowanie (zazwyczaj połączone z pasteryzacją) i peklowanie.

Domowa pasteryzacja żywności i słoików

Sama pasteryzacja słoików to prosty acz trochę gorący proces, więc należy zaopatrzeć się w grube rękawice, fartuch i ścierkę.

Pasteryzacja to podgrzanie produktu spożywczego, natomiast pasteryzacja słoików to podgrzanie słoików z produktem spożywczym w środku. Domowa pasteryzacja to inaczej także wekowanie.

Przed rozpoczęciem pasteryzacji / wekowania, można lecz nie trzeba podgrzać słoiki, np. w piekarniku (nigdy nie podgrzewam słoików i zawsze pasteryzacja się udaje).

Podgrzany, a nawet bardzo gorący produkt spożywczy (zupa, sos mięsny, itp.) nakładam do słoików, następnie przy użyciu ściereczki (może być ręcznik papierowy) wycieram rant słoika i mocno zakręcam wieczko (pokrywkę) – w ten sposób zapełniam słoiki całem produktem spożywczym. Jeżeli nie będziecie pasteryzować słoików, należy przygotowane słoiki odwrócić do góry dnem i odstawić na kilka godzin. Jeżeli w trakcie przekręcania słoików zacznie Wam wyciekaćzawartość, tzn. że słoik źle się zamknął i należy zawartość przelać spowrotem do garnka a sam słoik umyć i powrtórzyć czynność. Poprawnie spasteryzowana żywność w słoiku, po kilku godzinach stania „na głowie” będzie mieć wklęsłe wieczka.

Jeżeli będzie pasteryzowaćsłoiki, to nie trzeba ich odwracać do góry dnem, tylko do większego – najlepiej najszerszego garnka na dnie należy ułożyć ściereczkę, a następnie ustawić słoiki – ważne by słoiki się nie dotykały.  Zalewamy garnek wodą  – do 3/4 wysokości słoików i gotujemy. Gdy woda zacznie się gotować pozostawiamy na pełnym ogniu około 20 minut.

Po upływie czasu, wyjmujemy słoiki z garnka, przekręcamy do góry dnem i pozostawiamy na kilka godzin.

Wieczka powinny się wciągnąć i w ten oto sposób przygotowany produkt spożywczy można odstawić do szafki nawet na kilka miesięcy.

Smacznego i miłej pasteryzacji!

Polecam inne praktyczne i domowe porady!

Jak odmierzyć składnik
Jak odmierzyć składnik
Smalczyk i skwarki domowej roboty
Smalczyk i skwarki domowej roboty
Cukier waniliowy
Cukier waniliowy

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *